wtorek, 15 października 2013


Temat: Wyszukiwanie informacji.



1.Historia wyszukiwarek internetowych w skrócie: 

Pierwsze wyszukiwarki były tekstowe i niezbyt przyjazne, inne zasłynęły bardziej jako portale niż interfejs do wyszukiwania informacji w sieci. Zapraszamy do zapoznania się z 20-letnią historią wyszukiwarek internetowych. Pierwsze narzędzia pozwalające na wyszukanie informacji w internecie powstały już ponad 20 lat temu. Ich początki były tekstowe i pewnie nie wszyscy pamiętamy, takie nazwy jak archie, altavista czy hotbot. Wiele powstających przez lata wyszukiwarek funkcjonuje nadal jako produkty niszowe, niektóre stały się znanymi (nie z możliwości funkcji wyszukiwania informacji) portalami, inne zaś po prostu przestały istnieć.

2.Najbardziej popularne wyszukiwarki:

  • GOOGLE.PL Wyszukiwarka google Google jest unikalną wyszukiwarką internetową łączącą zaawansowaną technologię z wyjątkowym oprogramowaniem. Aby uzyskać wysoką wydajność systemu stworzony został bardzo dobry komputer, który zbudowany jest kilkuset komputerów połączonych w jedną sieć. Mózgiem programu jest unikatowe rozwiązanie PageRank (TM) określające ranking wyszukanych stron. Najlepiej cenione są te dokumenty, do których jest najwięcej odnośników linków ze stron cenionych przez Google. Algorytm wyszukiwania jest mocniej skomplikowany, gdyż łączy techniki PageRank z technikami wyszukiwania tekstów łącząc trafność wyszukanych stron z ich wagą rozmiaru. Google sprawdza całą zawartość strony internetowej w poszukiwaniu słów kluczowych, aby znaleźć odpowiedni dokument. Wspiera swoją technologią takie portale jak Netscape Search oraz Yahoo.

wyszukiwarka google

  • WP.PL Wyszukiwarka ta powstała w 1995 roku jako pierwszy portal internetowy w Polsce. Jej struktura oraz mechanizmy funkcjonowania stworzone zostały na wzór pochodzący z jednego z prekursorów katalogów - Yahoo.com. Do dnia dzisiejszego wp.pl jest jednym z najbardziej znanych portali, katalogów oraz wyszukiwarek stron internetowych w naszym kraju. Wp.pl umożliwia szybkie i precyzyjne przeszukiwanie polskich i zagranicznych zasobów Internetu. Najstarszy w Polsce katalog jest wspierany przez wysokiej klasy technologie wyszukiwarkowe NetSprint i dlatego jest bardzo dobrym narzędziem.

wyszukiwarka wp

  • ONET.PL Onet.pl jest to jeden z pierwszych komercyjnych portali w Polsce, który został stworzony w czerwcu 1996 r. W pierwszej wersji portal zawierał katalog stron internetowych (Polskie Zasoby Internetu) oraz kilka portali tematycznych. Wyszukiwarka onet.pl bazuje na działaniu silnika Infoseek (obecnie - Inktomi), przeznoczanego na szukanie informacji zarówno lokalnie jak i w globalnym internecie. Posiada bardzo rozbudowany katalog tematycznych stron www. Onet.pl to najchętniej i najczęściej odwiedzany portal internetowy w Naszym kraju. Od końca 1999 roku, gdy ukazały się pierwsze, niezależne badania analizy rynku, Onet.pl utrzymuje pozycję lidera wśród portali.

wyszukiwarka onet

  • YAHOO Wyszukiwarka ta jest następną po Google znaną stroną internetową oraz wyszukiwarką na świecie. To najstarszy portal wyszukiwarkowy - został uruchomiony w 1994 roku. Jej możliwości umożliwiają na wyszukiwanie stron internetowych, obrazów, multimediów, wyszukiwanie osobnego katalogu stron internetowych, grup newsowych, produktów (usługi sklepów internetowych). Zaplanowanie elementów menu, podobne jest do podobnego wszystkim szablonu Google. Drobiazgowość formy sprawia, że użytkownik koncentruje się tylko na najistotniejszych potrzebnych funkcjach oferowanych przez wyszukiwarkę. Interesujące opcje i możliwości to wspomniane już wcześniej: Yahoo Mobile (możliwość wykorzystania wyszukiwarki przez urządzenia przenośne, dysponujące możliwością interpretacji kodu HTML), Yahoo News (wyszukana treść jest intuicyjna i dobrze rozwiązana), Yahoo Products (wyszukiwanie konkretnego produktu z screenem szukanego towaru oraz jego krótkim opisem).

wyszukiwarka Yahoo

  • MSN Wyszukiwarka ta jest witryną Microsoftu, która ma na celu konkurować z innymi wyszukiwarkami stron internetowych, takimi jak Google i Yahoo. Wyszukiwarka ta jest ciągle rozbudowywana, często dodawane są nowe funkcje i ulepszenia. Microsoft zaprojektował dość dobry system wyszukiwawczy, który pod skromnym szablonem strony, ukrywa bardzo mocne narzędzie które odnajduje informacje na stronach internetowych. MSN ma wiele cech, które wyróżniają ją od innych wyszukiwarek. Umożliwia m.in. na kompleksowe przeszukiwanie sieci pod kątem znajdywania informacji zawartych w takich typach dokumentów jak: HTML, PDF, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Adobe Acrobat, Microsoft Word. Pozwala także na wyszukiwanie grafiki, multimediów, plików muzycznych i video. Dodatkową funkcją jest możliwość odnajdywania pliku o dowolnym rozszerzeniu - w odpowiednim miejscu wprowadzamy interesujące nas rozszerzenie, a wyszukiwarka odnajdzie odpowiedni plik. Wielkim minusem jest to, że wyszukiwarka Microsoftu nie działa z lepszymi pod względem nowoczesności i architektury silnika przeglądarkami www, takimi jak Mozilla Firefox, oraz Netscape Navigator.
wyszukiwarka MSN


3.Reguły wyszukiwania informacji:
Jak skutecznie korzystać z wyszukiwarki internetowej?

Wiele osób świetnie się czuje w świecie Internetu, natomiast często nie potrafi odnaleźć esencji poszukiwanych zagadnień. Oczywistą zaletą sieci jest nieustannie rosnąca liczba informacji, jednak w ich gąszczu wielokrotnie pojawia się problem z wyszukaniem właściwej treści.

Większość internautów bez większego zastanowienia zaczyna wyszukiwanie od popularnych wyszukiwarek lub katalogów, czyli podstawowych narzędzi. Poniżej kilka praktycznych porad jak skutecznie korzystać z wyszukiwarki i jak przeszukiwać Internet.


Sposoby skutecznego wyszukiwania potrzebnych informacji w sieci:

Wyszukiwarki działają na zasadzie przeszukiwania zaindeksowanych uprzednio przez siebie stron internetowych. Można powiedzieć, że badają witryny i poszukują treści, zgodnych ze słowami (zapytaniem), które zleciliśmy im do wyszukania. W odpowiedzi dostajemy listę witryn zawierających poszukiwane sformułowanie. Tylko co zrobić, gdy zaleje nas fala bezwartościowych linków?

Dużym ułatwieniem w szukaniu, jest wyszukiwanie zaawansowane (opcja dostępna na stronie głównej wyszukiwarki), które odbywa się na zasadzie wypełnienia formularza. W ten sposób nie musimy znać zasad i sposobu działania danej wyszukiwarki, wystarczy, że dobrze sprecyzujemy parametry wyszukiwania.

Przykłady formularzy: Google, Onet , Interia , NetSprint:

Wyszukiwanie proste – wystarczy wstukać pojedyncze hasło w okienko wyszukiwarki, natomiast wyniki nie koniecznie muszą być zgodne z naszymi oczekiwaniami. Dlatego jeśli szukamy bardziej szczegółowych informacji, warto wpisać w oknie wyszukiwarki pełną frazę.


Zasady formułowania zapytania w wyszukiwarce:

Skoro jesteśmy na forum edukacyjnym, za przykład nam może posłużyć placówka edukacyjna.

Jeżeli szukając szkoły wyższej, w oknie wyszukiwarki wpiszemy jedynie hasło - szkoły, uzyskamy niewiarygodną liczbę wyników, a wśród nich pojawią się strony, których wcale nie chcielibyśmy widzieć (szkoły językowe, średnie, podstawowe, katalogi, kursy etc.).
Tak więc precyzujemy nieco nasze hasło i wprowadzamy tym razem - szkoła wyższa, w taki oto sposób z ponad 30,000,000 poprzednich wyników, pozostało nam do przebrnięcia około 1,800,000 stron, ale to chyba nadal przesada. Idziemy krok dalej, możemy dopisać miejscowość (lub poszukiwany kierunek studiów) - szkoła wyższa Warszawa, wynik nadal wysoki, ale przynajmniej bardziej zgodny z oczekiwaniami. Znaczenie ma także kolejność wpisywanych słów (pierwsze są zazwyczaj ważniejsze), gdyż inny efekt otrzymamy mieszając wyrazy i wpisując: szkoła Warszawa wyższa.

Formułując szczegółowe pytanie, mamy szansę otrzymać bardziej konkretne odpowiedzi wyszukiwarki. Warto czasem wpisać frazę na kilka sposobów, uwzględniając tym samym odmianę wyrazów, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.


Jak szukać w Internecie - strategia wyszukiwania i zaawansowane opcje

• Cudzysłów – wyszukiwanie dokładnej frazy
Cudzysłowu można użyć, kiedy nie zadawala nas wynik pojedynczych i jedynie powiązanych ze sobą słów, stosujemy go chcąc wyszukać dokładnie całą frazę na stronie (może to być np. tytuł sztuki lub książki). Przykład: "wyższa szkoła przedsiębiorczości"

• Odejmujemy – eliminacja niechcianych słów
W sytuacji, gdy chcemy zawęzić obszar naszych poszukiwań i wykluczyć jakiś wyraz, używamy do tego celu znaku "-" (minus). Przykład: "William Szekspir Makbet" –księgarnia (przypuszczalnie szukaliśmy opracowania, czy też tekstu w sieci, a nie ofert sprzedaży wysyłkowej).

• Dodajemy
Analogicznie można zastosować znak "+" (plus) przed słowem, które musi wystąpić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz