wtorek, 22 października 2013

Temat: Korespondencja elektroniczna


Sposoby komunikowania się ludzi w XXI wieku uległy niezwykłemu rozwinięciu. Rozmawiamy ze sobą nie tylko czysto werbalnie. Szybki i sprawny rozwój techniki, doprowadził do sytuacji, w której można skontaktować się z drugim człowiekiem, będącym nawet na drugim kontynencie w kilka sekund. 

Pierwszy ze sposobów komunikowania się ze sobą ludzi, który pragnę opisać to komunikowanie się ze sobą za pomocą telefonu komórkowego. Te małe urządzenia, które bardzo chętnie i szybko zostały przyjęte przez społeczeństwa na całym świecie, stały się jednym z podstawowych środków komunikacji międzyludzkiej.Można korzystać z nich wszędzie.


1. SMS oraz MMS:


Oto przykład bramki internetowej, za pomocą której możemy wysłać wiadomość tekstową (SMS) oraz multimedialną (MMS) z komputera na telefon komórkowy:
2. IRC:
Jest to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
3. Czat:
Jest to rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.

                                                   4. Gadu gadu:

5. Skype:
Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych.

                                             
                                             6. List elektroniczny
E-mail (list elektroniczny), mejl - to jedna z usług internetowych, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych).  Wraz z wiadomością tekstową można przesyłać dane innego typu w formie tzw. załączników.
7. Grupy dyskusyjne:

W Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym.Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili.
8. Fora internetowe:
To przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.


9. Facebook:
 Serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook

wtorek, 15 października 2013


Temat: Wyszukiwanie informacji.



1.Historia wyszukiwarek internetowych w skrócie: 

Pierwsze wyszukiwarki były tekstowe i niezbyt przyjazne, inne zasłynęły bardziej jako portale niż interfejs do wyszukiwania informacji w sieci. Zapraszamy do zapoznania się z 20-letnią historią wyszukiwarek internetowych. Pierwsze narzędzia pozwalające na wyszukanie informacji w internecie powstały już ponad 20 lat temu. Ich początki były tekstowe i pewnie nie wszyscy pamiętamy, takie nazwy jak archie, altavista czy hotbot. Wiele powstających przez lata wyszukiwarek funkcjonuje nadal jako produkty niszowe, niektóre stały się znanymi (nie z możliwości funkcji wyszukiwania informacji) portalami, inne zaś po prostu przestały istnieć.

2.Najbardziej popularne wyszukiwarki:

  • GOOGLE.PL Wyszukiwarka google Google jest unikalną wyszukiwarką internetową łączącą zaawansowaną technologię z wyjątkowym oprogramowaniem. Aby uzyskać wysoką wydajność systemu stworzony został bardzo dobry komputer, który zbudowany jest kilkuset komputerów połączonych w jedną sieć. Mózgiem programu jest unikatowe rozwiązanie PageRank (TM) określające ranking wyszukanych stron. Najlepiej cenione są te dokumenty, do których jest najwięcej odnośników linków ze stron cenionych przez Google. Algorytm wyszukiwania jest mocniej skomplikowany, gdyż łączy techniki PageRank z technikami wyszukiwania tekstów łącząc trafność wyszukanych stron z ich wagą rozmiaru. Google sprawdza całą zawartość strony internetowej w poszukiwaniu słów kluczowych, aby znaleźć odpowiedni dokument. Wspiera swoją technologią takie portale jak Netscape Search oraz Yahoo.

wyszukiwarka google

  • WP.PL Wyszukiwarka ta powstała w 1995 roku jako pierwszy portal internetowy w Polsce. Jej struktura oraz mechanizmy funkcjonowania stworzone zostały na wzór pochodzący z jednego z prekursorów katalogów - Yahoo.com. Do dnia dzisiejszego wp.pl jest jednym z najbardziej znanych portali, katalogów oraz wyszukiwarek stron internetowych w naszym kraju. Wp.pl umożliwia szybkie i precyzyjne przeszukiwanie polskich i zagranicznych zasobów Internetu. Najstarszy w Polsce katalog jest wspierany przez wysokiej klasy technologie wyszukiwarkowe NetSprint i dlatego jest bardzo dobrym narzędziem.

wyszukiwarka wp

  • ONET.PL Onet.pl jest to jeden z pierwszych komercyjnych portali w Polsce, który został stworzony w czerwcu 1996 r. W pierwszej wersji portal zawierał katalog stron internetowych (Polskie Zasoby Internetu) oraz kilka portali tematycznych. Wyszukiwarka onet.pl bazuje na działaniu silnika Infoseek (obecnie - Inktomi), przeznoczanego na szukanie informacji zarówno lokalnie jak i w globalnym internecie. Posiada bardzo rozbudowany katalog tematycznych stron www. Onet.pl to najchętniej i najczęściej odwiedzany portal internetowy w Naszym kraju. Od końca 1999 roku, gdy ukazały się pierwsze, niezależne badania analizy rynku, Onet.pl utrzymuje pozycję lidera wśród portali.

wyszukiwarka onet

  • YAHOO Wyszukiwarka ta jest następną po Google znaną stroną internetową oraz wyszukiwarką na świecie. To najstarszy portal wyszukiwarkowy - został uruchomiony w 1994 roku. Jej możliwości umożliwiają na wyszukiwanie stron internetowych, obrazów, multimediów, wyszukiwanie osobnego katalogu stron internetowych, grup newsowych, produktów (usługi sklepów internetowych). Zaplanowanie elementów menu, podobne jest do podobnego wszystkim szablonu Google. Drobiazgowość formy sprawia, że użytkownik koncentruje się tylko na najistotniejszych potrzebnych funkcjach oferowanych przez wyszukiwarkę. Interesujące opcje i możliwości to wspomniane już wcześniej: Yahoo Mobile (możliwość wykorzystania wyszukiwarki przez urządzenia przenośne, dysponujące możliwością interpretacji kodu HTML), Yahoo News (wyszukana treść jest intuicyjna i dobrze rozwiązana), Yahoo Products (wyszukiwanie konkretnego produktu z screenem szukanego towaru oraz jego krótkim opisem).

wyszukiwarka Yahoo

  • MSN Wyszukiwarka ta jest witryną Microsoftu, która ma na celu konkurować z innymi wyszukiwarkami stron internetowych, takimi jak Google i Yahoo. Wyszukiwarka ta jest ciągle rozbudowywana, często dodawane są nowe funkcje i ulepszenia. Microsoft zaprojektował dość dobry system wyszukiwawczy, który pod skromnym szablonem strony, ukrywa bardzo mocne narzędzie które odnajduje informacje na stronach internetowych. MSN ma wiele cech, które wyróżniają ją od innych wyszukiwarek. Umożliwia m.in. na kompleksowe przeszukiwanie sieci pod kątem znajdywania informacji zawartych w takich typach dokumentów jak: HTML, PDF, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Adobe Acrobat, Microsoft Word. Pozwala także na wyszukiwanie grafiki, multimediów, plików muzycznych i video. Dodatkową funkcją jest możliwość odnajdywania pliku o dowolnym rozszerzeniu - w odpowiednim miejscu wprowadzamy interesujące nas rozszerzenie, a wyszukiwarka odnajdzie odpowiedni plik. Wielkim minusem jest to, że wyszukiwarka Microsoftu nie działa z lepszymi pod względem nowoczesności i architektury silnika przeglądarkami www, takimi jak Mozilla Firefox, oraz Netscape Navigator.
wyszukiwarka MSN


3.Reguły wyszukiwania informacji:
Jak skutecznie korzystać z wyszukiwarki internetowej?

Wiele osób świetnie się czuje w świecie Internetu, natomiast często nie potrafi odnaleźć esencji poszukiwanych zagadnień. Oczywistą zaletą sieci jest nieustannie rosnąca liczba informacji, jednak w ich gąszczu wielokrotnie pojawia się problem z wyszukaniem właściwej treści.

Większość internautów bez większego zastanowienia zaczyna wyszukiwanie od popularnych wyszukiwarek lub katalogów, czyli podstawowych narzędzi. Poniżej kilka praktycznych porad jak skutecznie korzystać z wyszukiwarki i jak przeszukiwać Internet.


Sposoby skutecznego wyszukiwania potrzebnych informacji w sieci:

Wyszukiwarki działają na zasadzie przeszukiwania zaindeksowanych uprzednio przez siebie stron internetowych. Można powiedzieć, że badają witryny i poszukują treści, zgodnych ze słowami (zapytaniem), które zleciliśmy im do wyszukania. W odpowiedzi dostajemy listę witryn zawierających poszukiwane sformułowanie. Tylko co zrobić, gdy zaleje nas fala bezwartościowych linków?

Dużym ułatwieniem w szukaniu, jest wyszukiwanie zaawansowane (opcja dostępna na stronie głównej wyszukiwarki), które odbywa się na zasadzie wypełnienia formularza. W ten sposób nie musimy znać zasad i sposobu działania danej wyszukiwarki, wystarczy, że dobrze sprecyzujemy parametry wyszukiwania.

Przykłady formularzy: Google, Onet , Interia , NetSprint:

Wyszukiwanie proste – wystarczy wstukać pojedyncze hasło w okienko wyszukiwarki, natomiast wyniki nie koniecznie muszą być zgodne z naszymi oczekiwaniami. Dlatego jeśli szukamy bardziej szczegółowych informacji, warto wpisać w oknie wyszukiwarki pełną frazę.


Zasady formułowania zapytania w wyszukiwarce:

Skoro jesteśmy na forum edukacyjnym, za przykład nam może posłużyć placówka edukacyjna.

Jeżeli szukając szkoły wyższej, w oknie wyszukiwarki wpiszemy jedynie hasło - szkoły, uzyskamy niewiarygodną liczbę wyników, a wśród nich pojawią się strony, których wcale nie chcielibyśmy widzieć (szkoły językowe, średnie, podstawowe, katalogi, kursy etc.).
Tak więc precyzujemy nieco nasze hasło i wprowadzamy tym razem - szkoła wyższa, w taki oto sposób z ponad 30,000,000 poprzednich wyników, pozostało nam do przebrnięcia około 1,800,000 stron, ale to chyba nadal przesada. Idziemy krok dalej, możemy dopisać miejscowość (lub poszukiwany kierunek studiów) - szkoła wyższa Warszawa, wynik nadal wysoki, ale przynajmniej bardziej zgodny z oczekiwaniami. Znaczenie ma także kolejność wpisywanych słów (pierwsze są zazwyczaj ważniejsze), gdyż inny efekt otrzymamy mieszając wyrazy i wpisując: szkoła Warszawa wyższa.

Formułując szczegółowe pytanie, mamy szansę otrzymać bardziej konkretne odpowiedzi wyszukiwarki. Warto czasem wpisać frazę na kilka sposobów, uwzględniając tym samym odmianę wyrazów, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.


Jak szukać w Internecie - strategia wyszukiwania i zaawansowane opcje

• Cudzysłów – wyszukiwanie dokładnej frazy
Cudzysłowu można użyć, kiedy nie zadawala nas wynik pojedynczych i jedynie powiązanych ze sobą słów, stosujemy go chcąc wyszukać dokładnie całą frazę na stronie (może to być np. tytuł sztuki lub książki). Przykład: "wyższa szkoła przedsiębiorczości"

• Odejmujemy – eliminacja niechcianych słów
W sytuacji, gdy chcemy zawęzić obszar naszych poszukiwań i wykluczyć jakiś wyraz, używamy do tego celu znaku "-" (minus). Przykład: "William Szekspir Makbet" –księgarnia (przypuszczalnie szukaliśmy opracowania, czy też tekstu w sieci, a nie ofert sprzedaży wysyłkowej).

• Dodajemy
Analogicznie można zastosować znak "+" (plus) przed słowem, które musi wystąpić.

    Temat: Rozwiązywanie problemów.


1.Lista kroków.

Lista kroków to instrukcja wykonania algorytmu, szczegółowo wytłumaczona i zapisana w punktach krok po kroku przy użyciu słów oraz symboli matematyczny i logicznych. Decydując się na zobrazowanie algorytmu w postaci listy kroków przedstawia się opis kolejnych czynności do wykonania w punktach (krokach). Ich następstwo musi być zgodne z kolejnością wykonywania. Polecenia te winny być sformułowane jasno i precyzyjnie, gdyż nigdy nie wiemy, czy kiedyś w przyszłości nie zostanie na ich podstawie napisany program komputerowy. Punkty nie muszą być koniecznie ponumerowane kolejnymi liczbami. Ważne jest, by jednak w przypadku wypisywania ich od np. pauzy uporządkować je chronologicznie. Listę kroków poprzedza się specyfikacją algorytmu, czyli przytoczeniem opisu danych wejściowych oraz wyniku (wyjściowych). Dopuszcza się, by algorytm skończył się w kilku miejscach, zwykle w zależności od danych, na których operuje. Przed listą kroków należy zamieścić również specyfikację danych. Chodzi o wypisanie, z jakich danych wejściowych korzysta i jakich danych wyjściowych należy się spodziewać po wykonaniu algorytmu.



2.Schemat blokowy.

Schemat blokowy (ang. block diagram, flowchart) jest narzędziem nakierowanym na prezentację kolejnych czynności w projektowanym algorytmie. Realizowane jako diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania.
Cechuje je:
  • ·         zasada budowy,
  • ·         elastyczność zapisów,
  • ·         możliwość zapisu z użyciem składu wybranego języka programowania,
  • ·         łatwa kontrola poprawności algorytmu.

Schematy blokowe pozwalają na prostą zamianę instrukcji na instrukcje programu komputerowego.









3.Arkusz kalkulacyjny.

Arkusz kalkulacyjny jest programem komputerowym, służącym do wprowadzania, przetwarzania i prezentacji danych. Oferuje on użytkownikowi pole robocze mające przypominać prostokątną płachtę papieru podzieloną na wiersze i kolumny. W utworzone w ten sposób komórki można wpisywać dane: teksty, liczby oraz formuły obliczające zawartość danej komórki na podstawie zawartości innych komórek.Choć arkusze kalkulacyjne to popularne programy stosowane głównie w księgowości oraz różnego rodzaju pracach biurowych, to jednak okazuje się, że z powodzeniem można je wykorzystywać także do różnych zastosowań domowych. W kolejnych modułach pokażemy kilka takich przykładów.


4.Visual Basic.

Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.
Jest dostępny w trzech wersjach:

  • ·         Learning Edition
  • ·         Professional Edition
  • ·         Enterprise Edition

oraz darmowej Express.

Dostępne są także wersje demonstracyjne środowiska Visual Basic:

  • ·         Working Model
  • ·         Control Creation Edition


Wraz z pojawieniem się platformy .NET, ukazała się nowa wersja Visual Basica pod nazwą Visual Basic .NET. Środowisko programistyczne ma mechanizmy importu starszych wersji programów, jednak w pewnych sytuacjach mogą pojawiać się komplikacje.

Język Visual Basic zastosowano również w wielu rozbudowanych aplikacjach jako język skryptowy do tworzenia zarówno prostych makr, jak i rozbudowanych aplikacji. Najbardziej znanym przykładem jest Visual Basic for Applications firmy Microsoft zastosowany w pakietach MS Office.




5.Turbo Pascal.

Turbo Pascal – jedna z popularniejszych implementacji kompilatorów języka Pascal, zintegrowane środowisko programistyczne, produkt firmy Borland International dla procesorów Z-80 (system CP/M) oraz rodziny Intel 80x86 i nowszych. Obecnie nie jest już rozwijany. Następcą Turbo Pascala jest Borland Delphi.






6.C++ 
Jednym z najpopularniejszych języków programowania, przeznaczonych do tworzenia programów i gier jest C++. Język ten umożliwia pisanie aplikacji pod Windowsa, Linuksa i inne mniej popularne systemy operacyjne. Łatwość wykorzystywania możliwości sprzętowych komputera w połączeniu z tzw. przenośnością kodu źródłowego między platformami stwarza bardzo duże możliwości dla programistów na całym świecie.

wtorek, 1 października 2013



Temat: Usługi internetowe.


1.Definicja internetu.
Internet to Globalna sieć komputerowa. Jest on zbiorem tysięcy samodzielnie administrowanych lokalnych sieci komputerowych, które wykorzystując standardowe protokoły przesyłania danych mogą ze sobą współpracować, tworząc tym samym globalną komunikację. Podstawową jego cechą jest brak jakiejkolwiek uporządkowanej struktury. Nie istnieje żaden ogólnoświatowy zarząd internetu ani żadna spółka bezpośrednio zajmująca się zarządzaniem tą siecią i zbierająca opłaty od wszystkich użytkowników, lecz każda z podsieci Internetu jest administrowana oddzielnie i zdana na własne finanse. Przykładem tego są między innymi polskie podsieci : TP, Dialog, Netia i wiele innych. Każdy węzeł internetu może się komunikować z dowolnym innym, jeśli tylko potrafią komunikować przy użyciu protokołu TCP/IP. Jedynie podlega centralnemu zarządzeniu, to przydział adresów "IP". Jest to konieczne, gdyż każdy adres komputera musi być jednoznacznie określony.



2.World Wide Web (www).
Czyli "ogólnoświatowa sieć", hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.




3.Zagrożenia przy pracy w internecie.
·    niechciane i nieodpowiednie treści, np:
- treści prezentujące przemoc, pornografię;
- treści prezentujące rasizm i ksenofobię;
- treści nawołujące do popełnienia przestępstw;
- treści promujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa;
- treści zachęcające do prostytucji lub hazardu,
- treści promujące narkotyki oraz inne używki,
- treści zawierające elementy psychomanipulacji,
·   nękanie w Internecie (cyberprzemoc, cyberbulling, mobing elektroniczny, prześladowanie internetowe) – to wykorzystywanie technik komunikacyjnych i internetowych do świadomego, wielokrotnego i wrogiego zachowania się osoby lub grupy osób, mającego na celu krzywdzenie innych,
·   zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w Sieci.
·   łamanie prawa /straty finansowe

·   uzależnienie od Internetu,



4.Uniform Resource Locator (URL).
URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych. URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie. Standard URL opisany jest w dokumencie RFC 1738.

5.Domain Name System (DNS).
Domain Name System (DNS, ang. system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP. DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. Jest nieodzowny do działania prawie wszystkich usług sieci Internet.

6.Host.
Komputer podłączony do sieci komputerowej łączem stałym, posiadający stały adres IP, udostępniający usługi sieciowe użytkownikom łączącym się z nim za pomocą swoich komputerów i umożliwiający im m.in. pracę w trybie terminalowym. Komputer użytkownika nazywany jest wtedy zdalnym terminalem. Powszechną praktyką jest współistnienie na jednym hoście wielu usług, tj. obok usług umożliwiających pracę terminalową, np. telnet i SSH, także usług typu klient-serwer, najczęściej WWW i FTP. W tym znaczeniu, pojęcie host oznacza to samo co serwer, tym bardziej, że obecnie na większości tak rozumianych hostów, poza wewnętrznymi sieciami większych instytucji, usługi terminalowe, ze względów bezpieczeństwa, nie są dostępne.



7.Odsyłacze.
Odsyłacz, inaczej hiperłącze (ang. hyperlink, inaczej: odnośnik, link) – zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Odwołanie takie związane jest z fragmentem tekstu lub obrazem – uaktywnienie hiperłącza (kliknięcie lub nadejście odpowiedniego momentu) powoduje otwarcie dokumentu docelowego. Hiperłącza są powszechnie używane na stronach internetowych.



8.Adres IP, Maska sieciowa, Brama, serwery DNS. 
  • Adres IP (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).
  • Maska podsieci, maska adresu (ang. subnetwork mask, address mask) – liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.
  • Brama sieciowa (ang. gateway) – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.



9.Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP).
DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993.

10.Wireles Application Protocol (WAP).
Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych. Rozwijaniem protokołu zajmuje się organizacja WAP Forum, będąca obecnie częścią Open Mobile Alliance (OMA). Wersja 1.0 protokołu powstała w 1998, 1.1 w 1999, a 2.0 w 2001 roku. WAP został stworzony w celu umożliwienia dostępu do usług WWW, uwzględniając ograniczenia techniczne urządzeń mobilnych (np. PDA, telefon komórkowy) korzystających z tego protokołu, oraz ograniczeń łącza danych (które może być realizowane m.in. poprzez połączenie CSD lub GPRS). Przy pomocy emulatora WAP można oglądać strony WAP na komputerze osobistym podłączonym do Internetu.

11.Cookies. 
Plik Cookiem (ciasteczko) – niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających. Mechanizm ciasteczek został wymyślony przez byłego pracownika Netscape Communications – Lou Montulliego.
Lekcja 2
Temat: Dzielimy się informatyką.



1.Technologia informacyjna:
Technologia informacyjna jest podstawowym zagadnieniem współczesnej informatyki. Jej zakres jest ogromny i właściwie ciężko jest powiedzieć, jakie elementy nie wchodzą w jej skład. Przede wszystkim zagadnienie to zajmuje się takimi sprawami jak tworzenie komunikatów w różnego rodzaju mediach, oddziaływanie ich na odbiorcę we wszystkich aspektach jego życia - od psychicznego do socjalnego. Dzięki tej nauce możliwa jest komunikacja w społeczeństwie. Oprócz tego technologia informacyjna obejmuje analizowanie i syntezowanie różnego rodzaju informacji. Jedną z części technologii informacyjnej i informatyki jest wykorzystanie komputerów i struktur (takich jak bazy danych) do przechowywania i prezentowania informacji.


2.Społeczeństwo informacyjne:
Jest to nowy typ społeczeństwa, kształtujący się w krajach postindustrialnych, w których rozwój technologii osiągnął najszybsze tempo. W społeczeństwie informacyjnym zarządzanie informacją, jej jakość, szybkość przepływu są zasadniczymi czynnikami konkurencyjności zarówno w przemyśle, jak i w usługach.


3.Zastosowanie technologii informacyjnej:
Z osiągnięć technologii informacyjnej korzystają przede wszystkim media. Tutaj jest ona niezbędna do szybkiego przekazywania i analizowania pozyskanych informacji. Technologia ta ma również szerokie zastosowanie w handlu. Dzięki niej możliwe jest systematyczne zbieranie danych związanych z procesem kupna-sprzedaży, drukowanie raportów oraz księgowanie dochodów. Wykorzystanie technologii informacyjnej pozwala również na usprawnienie pracy w urzędach oraz obniżenie kosztów związanych z działalnością organów administracji publicznej. Obecnie już praktycznie we wszystkich instytucjach systemy informacyjne pozwalają na szybsze przetwarzanie informacji oraz ich dalsze przekazywanie. Technologia informacyjna obecna jest również szkołach. Komputery i materiały multimedialne mają coraz szersze zastosowanie w edukacji, a nauczyciele dodatkowo muszą przygotować dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym czy też dalszego kształcenia jako informatyk bądź też w innym zawodzie związanym.