wtorek, 28 października 2014

C++

C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.
Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.
C++ został zaprojektowany przez Bjarne Stroustrupa jako rozszerzenie języka C o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych i silną statyczną kontrolę typów. Zachowanie zgodności z językiem C na poziomie kodu źródłowego pozostaje jednym z podstawowych celów projektowych kolejnych standardów języka.

Właściwości języka

  • Język C++ jest językiem wieloparadygmatowym[7]. Oznacza to, że można w nim stosować jednocześnie różne style programowania, w tym programowanie proceduralne, obiektowe, generyczne, jak również programować na poziomie asemblera.
  • Język C++ zakłada statyczną kontrolę typów; posiada też elementy dynamicznej kontroli typów.
  • Język C++ umożliwia bezpośrednie zarządzanie wolną pamięcią.
  • Projekt języka zakłada, że żadna nowa (względem języka C) cecha języka C++ nie może mieć negatywnego wpływu na szybkość działania programu lub zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Dzięki temu dobrze napisany program w C++ jest z reguły co najmniej równie szybki, jak jego odpowiednik napisany w C; co więcej, dzięki możliwości zastosowania algorytmów generycznych w wielu przypadkach C++ jest wyraźnie szybszy od C (np. podczas sortowania).
  • Język C++ ze względu na bardzo rozbudowaną składnię oraz surowe wymogi w zakresie wydajności kodu stanowi duże wyzwanie dla twórców kompilatorów.
  • Do dziś (2012) żaden popularny kompilator nie jest w pełni zgodny z obowiązującym standardem języka, aczkolwiek ewentualne niezgodności dotyczą już tylko drugorzędnych cech języka (np. implementacji słowa kluczowego export).
  •  

piątek, 26 września 2014

Magiczne Bloczki

Program Magiczne Bloczki przeznaczony jest do projektowania(rysowania) schematów blokowych opisujących pewien algorytm. Opcja przeprowadzania symulacji działania algorytmu daje użytkownikowi możliwość sprawdzenia jego poprawności. 
Konstruowanie schematu odbywa się poprzez wstawianie bloków (Start, Warunek, itp.) na planszę i przypisanie im odpowiednich połączeń. Wbudowany prosty język programowania umożliwia łatwy sposób zarządzania danymi (zmiennymi).

Program oferuję także wydruk oraz eksport grafiki(schematów blokowych) do znanych formatów graficznych.


Wersja 1.5 została wzbogacona o następujące funkcje:
- MBLogo tradycyjny żółwik. (w formie plugin`u)
- MBGraph czyli rysowanie wykresów
- Obsługa PlugIn`ów napisanych w dowolnym języku. 
- Wizualizacja funkcji DecToBin,Bin2Dec,HexToOct, itp. 
- Kilka nowych funkcji(ABs,Ln,Log,DecToBin, itp). 
- Edytor kodu podświetlający składnie. 
- Analiza algorytmów

Aktualna wersja zawiera:
pełną dokumentację, nowy algorytm analizy, style, obsługa funkcji np.: modulo, sin, itp. możliwość deklarowania 4 i więcej wymiarowych tablic.

Zalety:
Łatwa obsługa (edycja wizualna - przeciągnij i upuść)
Prosty język
Możliwość symulacji w różnych trybach(krok po kroku, itp.)
Eksport oraz wydruk dokumentu.



Dwa rodzaje licencji:

  • Dla ucznia
  • Dla szkoły-uczelni

Algorytmy

Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku[1].
Algorytm ma przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się algorytmika. Algorytm może zostaćzaimplementowany w postaci programu komputerowego.
Jako przykład stosowanego w życiu codziennym algorytmu podaje się często przepis kulinarny. Dla przykładu, aby ugotować bigos należy w określonej kolejności oraz odstępach czasowych (imperatyw czasowy) dodawać właściwe rodzaje kapusty i innych składników. Może istnieć kilka różnych przepisów dających na końcu bardzo podobną potrawę. Przykład ten ma wyłącznie charakter poglądowy, ponieważ język przepisów kulinarnych nie został jasno zdefiniowany. Algorytmy zwykle formułowane są w sposób ścisły w oparciu o język matematyki.
W niektórych krajach, jak USA, algorytmy mogą zostać opatentowane, jeżeli zostaną zaimplementowane w jakimś praktycznym celu. Niektórzy twierdzą, że patentowanie algorytmów spowalnia rozwój informatyki, bo jeden producent może uzyskać monopol, np. na pisanie oprogramowania tworzącego pewne typy plików (np. GIF). Wiele koncernów komputerowych prowadzi między sobą spory prawne dotyczące praw własności do niektórych patentów. Kontrargumentem jest tzw. prawo własności intelektualnej (jaką objęty jest np. utwór muzyczny, będący wytworem intelektu i pracy muzyka) zakładające, że program jest intelektualną własnością twórcy.

wtorek, 10 czerwca 2014

Hosting

Hosting to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni
Innymi słowy, polega to na "zarezerwowaniu" (oddaniu do dyspozycji):
  1. określonej objętości dysku twardego (zazwyczaj na macierzy RAID),
  2. maksymalnej ilości danych do przesłania przez łącza internetowe serwerowni,
  3. usług obsługiwanych przez serwerownię (w zakresie zależnym od specyfiki usługi, np. udostępnienie bazy danych z określeniem maksymalnej jej objętości),
  4. maksymalnego stopnia obciążenia serwerowni przez usługi.
Często oferowane zasoby określane są w oderwaniu od fizycznej budowy serwerowni.
Z punktu widzenia dostawcy takich usług polega to głównie na dbaniu o stałe, poprawne działanie dysków i połączenie serwera z Internetem. Dobry dostawca powinien się zatem troszczyć o:
  1. dobry stan techniczny zarówno dysków jak i innych podzespołów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania serwera,
  2. dobry stan techniczny połączenia z Internetem,
  3. ochronę danych dotyczących klientów i ich kont - zarówno przed przeciekami typu kserowanie dokumentów z biurka jak i kradzieżami elektronicznymi,
  4. ochronę serwerów oraz znajdujących się na nich kont przed różnego typu atakami poprzez Internet,
  5. maksymalnie pełną, szybką i stałą dostępność do przechowywanych zasobów przez Internet.
Usługa hostingu w zakresie wynajmu platform pod serwery HTTP nazywana jest web hostingiem.
W Internecie można znaleźć darmowe usługi hostingowe. Hosting taki może posiadać wiele ograniczeń:
  • ograniczenia związane z maksymalnym miesięcznym transferem, przestrzenią dyskową,
  • brak dostępu do baz danych,
  • brak obsługi języków skryptowych (np. PHP),
a także:
  • reklamy na stronie umieszczane przez dostawcę,
  • otrzymywanie reklamowych wiadomości drogą elektroniczną.
Gdy ograniczenia takie są nieodpowiednie od wymagań, konieczne staje się skorzystanie z płatnych usług. Firmy hostingowe dają możliwość bezpłatnego przetestowania oferowanych przez siebie usług w ograniczonym czasie.

Wg rankingu portalu WHT ponad 36% stron w Polsce jest hostowanych w 3 największych firmach: home.pl, nazwa.pl i az.pl[1].
Czołówka rankingu (2013):
Lp.firmaudział (%)liczba domen
1.az.pl17,03 %327 398
2.nazwa.pl10,1 %194 219
3.home.pl9,36 %180 012
4.linuxpl.com7,85 %150 863
5.dropped.pl3,1 %59 634
 


HTLM


HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko 
wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

HTML pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu – formując hiperłączaakapity, nagłówki, listy – oraz osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe np. multimedia bądź elementy baz danych np. interaktywne formularze danych.
HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów, zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych arkuszy stylów.
W składni HTML wykorzystuje się pary znaczników umieszczone w nawiasach ostrokątnych, np. <title> i </title> lub <h1> i </h1>.
HTML pozwala również na osadzanie ciągów instrukcji języków skryptowych, umieszczonych pomiędzy znacznikami <script> i </script>
Należy nadmienić, że HTML, będąc językiem znaczników, nie jest zaliczany do języków programowania – w jego składni nie przewidziano wyrażeń obliczeniowych, warunkowych czy iteracyjnych.
Ważną cechą HTML-a, która przyczyniła się do popularności systemu WWW oraz Internetu, jest niezależność od systemu operacyjnego i wykorzystywanego sprzętu komputerowego.

Początki

W 1980 fizyk Tim Berners-Lee, pracujący dla ośrodka naukowo-badawczego CERN, stworzył prototyp hipertekstowego systemu informacyjnego – ENQUIRE. System wykorzystywano do organizowania i udostępniania dokumentów związanych z badaniami naukowymi. Rewolucyjność pomysłu polegała na tym, że użytkownik, posługując sięodnośnikami, mógł z jednej lokalizacji przeglądać dokumenty fizycznie znajdujące się w innych miejscach na świecie.
W 1989 Berners-Lee i inżynier oprogramowania CERN Robert Cailliau przedstawili równolegle dwie propozycje hipertekstowych systemów informacyjnych opartych na sieciInternet. Oba projekty cechowała podobna funkcjonalność. Rok później opracowali wspólną propozycję zaakceptowaną przez CERN – projekt WorldWideWeb (W3)[1].

Wix

Wix jest platformą do budowy witryn internetowych.. Twórz niesamowite witryny używając jednego z naszych szablonów, bądź zaczynając od zera! Nie są wymagane umiejętności techniczne, a witryny łatwo odnaleźć w wynikach wyszukiwania przeglądarek!
By uzyskać więcej informacji na temat tworzenia witryn na podstawie szablonu, kliknij tutaj.
By uzyskać więcej informacji na temat tworzenia witryn od zera, kliknij tutaj.
Oferujemy także za drobną opłatą usługę Premium, która umożliwia użytkownikom uzyskanie więcej pamięci, lepszą przepustowość, możliwość usunięcia ze stron tagów Wix, oraz opcję podłączenia własnej domeny do kreacji Wix. 
By dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

Logo

Jeśli nie masz umiejętności, czasu i narzędzi do tego, aby stworzyć „wypasioną” stronę internetową bazującą na technologii flash, to jest dla Ciebie rozwiązanie – przyjazny generator takich stron Wix.com.
Wix.com to aplikacja on-line, która działa w prosty sposób – drag-and-drop. W ten sposób na stronie można łatwo dodawać takie elementy jak dźwięki, muzykę, zdjęcia, wideo, tekst czy animacje.
Na stronie znajdziecie także gotowe wzory wyglądu, zdjęcia, klipy muzyczne, czy narzędzia do tworzenia albumów foto. Za pomocą Wix.com nie tylko tworzymy strony internetowe ale także maile, kartki czy inne flashowe elementy.

Wix.com - generator stron we flashu